AVRUPA BELEDİYELERİ GENÇLİK MECLİSLERİ FORUMU BAŞLADI

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Keçiören Belediyesi’nin ev sahipliği ve destekleriyle gerçekleştirilen “Avrupa Belediyeleri Gençlik Meclisleri Forumu” başladı. Forumda gençlere hitap eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkat çekerek “Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin siyasette yer alması gerekiyor. Gençlerimiz, bizim için iş gücü ve beyin gücü anlamında çok önemlidir” dedi.
Bu haber 2013-09-12 10:10:07 eklenmiştir.

Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkenin belediye gençlik meclisi üyelerinin katıldığı Avrupa Belediyeleri Gençlik Meclisleri Forumu 14 Eylül'e kadar sürecek. İlci Residence Hotel’de gerçekleştirilen Forum’un açılış programına AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresi Başkan Yardımcısı Micheal O'brien da katıldı.

"KARAR MEKANİZMASINDA GENÇLER OLMALI"

AK Parti Milletvekili Yetiş, dünyada giderek merkezi yönetimden yerel yönetimlere doğru bir akış olduğunu ifade ederken, gençliğin siyasete katılımını artırmak açısından ortak bir forum oluşturmanın önemine işaret etti. Türkiye’de seçilme yaşının 30’dan 25’e indirilmesinin ve ardından 18’e indirilmesinin AK Parti ile birlikte gündeme geldiğini vurgulayan Yetiş, “Kent konseylerinden başlayarak gençlerimizin tüm mekanizmalara karar verici düzeyde etki etmesini arzu ediyoruz” diye konuştu. Başkanlık sistemi ile ilgili çalışmalara da değinen Yetiş, “Parlamentomuz seçimlere paralel yeni anayasa çalışmasını belli bir noktaya getirebilirse, bunun içerisinde başkanlık sisteminin yer bulmasını da AK Parti olarak canı gönülden arzu ediyoruz” dedi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gökşin ise, kentler arasındaki diplomasinin kentleri geliştiren bir faktör olduğunu dile getirerek “Büyükşehir belediye başkanım siz gençlerin fikirlerine önem veriyor ve onlarla bir araya geliyor. Bizler demokratik katılıma çok önem veriyoruz. Gençlerin katıldığı bu tarz toplantıları destekleyip üzerimize düşeni layıkıyla yerine getiriyoruz” mesajını verdi.

"GENÇLER ÜLKEMİZİN TEMİNATI"

Foruma ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da, Keçiören’in Türkiye’nin en kalabalık nüfusuna sahip ilçe belediyesi olduğunu belirtti. Katılımcıların forum sayesinde Ankara’yı tanıma ve belediyelerin çalışmalarını yakından inceleme şansını da bulacaklarını kaydeden Başkan Ak, “Gençlik ve yerel yönetimler iki önemli kavramdır. Yerel yönetimler demokrasinin ilk verildiği yerlerdir ve demokrasinin güçlenmesini, kalıcı olmasını, kökleşmesini ve halka inmesini sağlar. Ülkelerin teminatı olan gençler yerel yönetimlerde görev alıp siyasete girip demokrasinin gelişmesine katkı sağlamalıdır” diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere çok önem verdiğini ve seçilme yaşının düşürüleceğini dile getiren Başkan Ak, “Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin de siyasette yer alması gerekiyor. Keçiören Belediyesi Meclisi içerisinde gençlik kollarından gelen gençlerimiz bulunuyor. Türkiye genç bir nüfusa sahip ve gençlerimiz bizim için iş gücü ve beyin gücü anlamında çok önemlidir” dedi.

Foruma, Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkeden katılan delegeler iki gün süresince “gençlerin siyasal katılımı” konusunu ele alacak ve özellikle son yıllarda Avrupa’daki gençlerin siyasete ilgisizliği ve duyarsızlığı masaya yatırılacak. “Gençlerin yerel, bölgesel ve ulusal yönetimlere ilgileri nasıl artırılır? Gençler bu konuda nasıl duyarlı hale getirilir?” soru başlıkları da müzakere edilecek.

ETİKETLER : AVRUPA BELEDİYELERİ GENÇLİK MECLİSLERİ FORUMU BAŞLADI
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
Hükümetin Çözüm Süreci Çalışmalarını Onaylıyor Musunuz ?
Evet
Hayır
© Copyright 2013 erzurum724. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
ERZURUM724.COM
Erzurum Haber
Gündem
Siyaset
Ekonomi
Spor
Sağlık
Kültür Sanat
Dünya
Oyun
Gazeteler

erzurum haber